Fellépőink kedvenc ünnepi receptjei
Kifaggattuk a Müpában fellépő művészeket és alkotókat, mi kerül otthon a karácsonyi asztalra: az évad művészei, Boldoczki Gábor trombitaművész és Varga Judit zeneszerző mellett Sena Dagadu énekes, Delov Jávor dobos, Farkas Róbert és Fischer Ádám karmester, Grecsó Krisztián író, Vilppu Kiljunen rendező, Eleanor Lyons operaénekes, Sebestyén Márta népdalénekes és Catalina Vicens orgonaművész osztotta meg velünk legkedvesebb ünnepi receptjét.
Sokszínű szakácskönyvünk a külhoni és hazai tradícióktól (bárányos káposzta, pirított kacsamáj és vasi hatlapos sütemény) kezdve vendégváró csemegéken (mikulássapkás brownie és Fischer módra készült palacsinta), zöldséges nyalánkságokon (sütőtökös pite és répatorta) és távoli vidékek specialitásain (finn rakott hering és chilei ceviche) át a fine dining fogásokig (pissaladiere és mangó-lime desszert) gyűjti össze a 2022/23-as évad közreműködőinek kedvenceit.
Előétel
kedvence
Chilében nőttem fel, ahol a karácsony a nyár első felére esik, ezért a hagyományos ünnepi receptjeink másfélék, mint Európában. Ha karácsonykor a szülőföldemen járok, a cevichére vágyom legjobban: mennyei ízvilága megunhatatlan, mégis nagyon egyszerű elkészíteni. Minden alkalommal felidézi bennem Chile élénk színeit és a megannyi kulináris csemege forrásául szolgáló, zabolázatlan szépségű Csendes-óceánt.
Hozzávalók (4 személy részére):
2 db friss, filézett fehér húsú hal (például hekk vagy tengeri sügér)
5–7 db citrom leve
1 db vöröshagyma, julienne-re vágva
1–2 gerezd fokhagyma, aprítva
½ uborka, hámozva
1 db kisebb piros paprika
1 db kisebb fehér paprika
½ bögre friss korianderlevél, aprítva
aprított chili, belátásunk szerint
2–3 evőkanál olívaolaj
só és bors
salátalevél a díszes tálaláshoz
* ejtsd: szevicse
A felvágott vöröshagymát és a fokhagymát egy tálban összekeverem és enyhén megsózom. Az uborkát és a paprikákat 1 centiméteres kockákra vágom és félreteszem. A citromok levét a hagymakeverékre öntöm, majd hozzáadom a felkockázott halat, ügyelve arra, hogy egyenletesen fedje a citromlé. Letakarva a hűtőbe teszem 15 percre. Hozzáadom az összes maradék hozzávalót, és további 5–10 percig pihentetem. Egy desszertes tálat szépen kirakok salátalevéllel, erre kerül a ceviche keverék. Szeletelt avokádóval és pirított édesburgonyával tálalom, úgy a legfinomabb! (Fontos, hogy frissen szervírozzuk; a halnak nem szabad túl sokáig a citromlében áznia.)
Figyelem: a nyers halhús a citromban található savak hatására válik biztonsággal fogyaszthatóvá, de ez a módszer csak friss hal esetében működik! Ha a halat nem tudjuk frissen beszerezni, a filéket rövid gőzöléssel vagy főzéssel előkezelni kell. Amennyiben a főzés mellett döntünk, mindenképp csak vizet használjunk hozzá, mert az olaj megváltoztatja a friss hal ízét.
kedvence
Hozzávalók:
600–700 g kacsamáj
1 kg lilahagyma, karikákra vágva
300 ml tej
200 ml vörösbor
1 evőkanál cukor
4 db szegfűszeg
só
lilahagyma-lekvár
A kacsamájat 2-3 centis szeletekre vágom és egy-két óráig hideg tejben áztatom. Nem sózom meg, mert attól a nyers máj megkeményedne. A szeleteket serpenyőbe teszem, mindkét oldalukat erős lángon 3-4 perc alatt „hirtelen” megpirítom. Akkor van kész, ha külsejük megpirult, de belsejük még puha – amennyiben túlsütjük, keménnyé válnak. A serpenyőből kivéve a szeleteket félreteszem és megsózom.
A kisült zsír nagy részét kiveszem, a serpenyőbe helyezem a karikákra vágott lilahagymát, a cukrot és a szegfűszeget. Kevergetés mellett addig párolom a hagymát, amíg össze nem esik, majd felöntöm a vörösborral és a fedőt levéve a folyadék eltűnéséig kis láng fölött tartom.
A kacsamáj-szeleteket előételként lilahagyma-lekvárral és pirított kaláccsal tálalom, főételként a krumplipüré passzol hozzá.
Főétel
kedvence
Kedvenc karácsonyi ínyencfalatom a rakott hering, ami Finnországban közkedvelt ünnepi étel. Mindig saját magam készítem, és ha hiszitek, ha nem, a világ legjobb és leglaktatóbb étke!
Hozzávalók:
2 db főznivaló burgonya
2 fej ecetes cékla
2 filé enyhén sózott heringfilé
1 db nagy vöröshagyma
2 db csemegeuborka
2 db tojás, keményre főzve
1 flakon majonéz
kapribogyó
kapor
frissen őrölt feketebors
A krumplit már előző nap héjában megfőzöm. A meghámozott burgonyát, a céklát, az uborkát és a hagymát nagy lyukú reszelőn külön-külön lereszelem (de nem keverem össze őket). Az uborka által engedett levet érdemes lecsepegtetni. A tojást villával áttöröm, a heringet felszeletelem.
Egy hosszúkás kínálótálcán egyenletesen eloszlatom a krumplit, majd vékony rétegben majonézt teszek rá. Következő lépésben a hering, majd a hagyma, a cékla, az uborka, végül a tojás kerül rá. A rakást bevonom majonézzel, majd megszórom az apróra vágott kaporral és a kapribogyóval. Frissen őrült feketeborssal meghintve tálalom.
Forrás: kotikokki.net
kedvence
Régi tót étel a bárány-káposzta, a viharsarki szlovákok szükség hozta ünnepi eledele: azt ették, ami volt. Nekem kedves téli, adventi vagy akár karácsonyi ételem, a szülőföldemről hozott örökség.
Titka a nagyon jó házi (vagy piaci) savanyú káposzta meg az igazán finom tejföl. Mondhatnánk akár székelykáposztának is, azzal a különbséggel, hogy a pörkölt ebben birkából készül. A pörköltalapba én csak nagyon kevés lecsót szoktam tenni (az üveges, télire eltett is megteszi), mert mindenekelőtt a húsnak és a káposztának kell szépen együtt dolgoznia. Mifelénk a savanyú káposzta tolakodóan fűszeres: köményes, korianderes, babéros, paprikás, úgyhogy a pörköltet már nem is szoktam tovább fűszerezni. Talán picivel több hagymával készítem, mint szokás. Már majdnem puhára főtt a hús, amikor beleteszem a nem túl apróra vágott káposztát. Tejföllel nem muszáj behabarni, lehet tálaláskor is kínálni mellé. Köretet tilos mellé főzni; kovászos, friss fehér kenyérrel illik enni. Jól esik mellé a friss, idei bor, mondjuk csabagyöngye (botorság, hogy feltétlenül a vörös illik hozzá).
Desszert
kedvence
Amennyire szeretek főzni, annyira ritkán sütök, ezért nem vagyok a sütemények és torták feketeöves nagymestere, de az ünnepekre mindig készítek valami személyeset. Fontos elvem, hogy a háziasszony (vagy házigazda) nem fáradhat ki annyira az előkészületektől, hogy mire megérkezik a vendégsereg, leeresztett lufiként nézegesse az óráját, hogy mikor eshet végre az ágyba. Ezért megszabtam azt az időt, amit a konyhában töltök: legfeljebb két óra, amibe általában egy gyors kevert süti elkészítése fér bele.
Nagy kedvencem karácsonyra a brownie, az igazi krémes, lágy, csokis fajta. És ha még epret is dobálunk bele, egészen fantasztikus ízkavalkád kerekedik belőle! De ha idén még egy kevert sütire se lesz időm, akkor elkészítem a brownie „azonnali” változatát. A piskótát (vagy brownie-t) készen hozom a sarki pékségből (tapasztalatból mondom, hogy ezt nyugodtan be lehet vallani a vendégeknek), és az eprek nem a tésztába, hanem a brownie tetejére kerülnek, kis mikulássapkaként díszelegnek majd rajta. A gyors változat elkészítése mindössze 10 percet igényel, de óriási sikert arat, és nem csak a gyerekek körében!
Karácsonyi csokis-epres brownie
Hozzávalók:
250 g eper (fagyasztott is lehet)
200 g étcsokoládé
150 g cukor
100 g vaj
100 g liszt
4 db tojás
20 g kakaó
csipet só
A csokoládét beletöröm egy edénybe, hozzáadom a kis darabokra vágott vajat, majd vízgőz felett összeolvasztom. Belekeverem a cukrot, és amint kicsit lehűlt, egyesével beleütöm a tojásokat, mindegyikkel jól összekeverem. Spatulával hozzáforgatom a sót és a kakaóval vegyített lisztet.
Egy kisebb tepsit kibélelek sütőpapírral, beleegyengetem a tésztát, majd belepotyogtatom a megmosott, lecsepegtetett epret. 180 fokra előmelegített sütőben körülbelül 20 perc alatt készre sütöm. Akkor lesz jó, amikor a belseje éppen csak szilárddá vált, ezt fogpiszkálóval szoktam ellenőrizni. Nem baj, ha a teteje berepedezik.
Forrás: femina.hu
Mikulássapkás brownie tejszínhabbal és eperrel
Hozzávalók:
280 g liszt
200 g cukor
220 g vaj
240 ml víz
2 tojás
120 ml író (kefirrel helyettesíthető)
4 evőkanál kakaó
1 csomag vaníliás cukor
1 teáskanál szódabikarbóna
csipet só
zöld kardamom
fahéj
Hozzávalók az díszítéshez:
eper (fagyasztott is lehet)
200 ml tejszínhab
Összekeverem a lisztet, a cukrot, a sót és a szódabikarbónát. A vajat, a kakaót, a kardamomot, a fahéjat és a vizet egy edényben kevergetve addig melegítem, ameddig homogén masszát nem kapok. A lisztet hozzáadom a csokis keverékhez. Beleütöm a tojásokat, majd hozzáadom az írót és a vaníliás cukrot, közben alaposan kevergetem, hogy sima tésztát kapjak.
A tésztát sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm. 175 fokon 20-25 percig sütöm. Akkor lesz kész, amikor a belseje éppen csak szilárddá vált, ezt fogpiszkálóval szoktam ellenőrizni. Kihűlést követően kockákra szeletelem.
A hideg tejszínből habot verek, a tejszínhabból mindegyik kocka tetejére egy kis adagot teszek (ehhez célszerű habzsákot használni). Ezekbe a tejszínágyakba egy-egy szem epret biggyesztek (szélesebb végükkel lefelé), majd az eprek csúcsára mikulássipkaként egy cseppnyi tejszínhabot pöttyintek.
Forrás: finomvilag.com
kedvence
Vasi nagymamám hatlapos (vagy hatrétű) néven ismert süteménye legendás karácsonyi csemegénk. Ízei felidézik a gyermekkorom emlékeit, a csempeszkopácsi nyaralásokat, az olvasást és furulyázást a diófák lombjai közt, a falu messze földön híres Árpád-kori templomának harangszavát, megannyi felejthetetlen történetet… Nem vagyok kifejezetten édesszájú, ezért mindig is nagyon szerettem a hatrétűt, mert nem túlzottan édes, mint a sütemények jó része. Bátran ajánlom mindenkinek, próbálja ki!
Hozzávalók a tésztához:
750 ml liszt
250 ml cukor
3 db tojás
6 evőkanál olvasztott zsír (szükség esetén 90 g vajjal helyettesíthető)
20 g szalalkáli (ecetben feloldva)
Hozzávalók a krémhez:
750 ml tej
250 g cukor
kakaó (ízlés szerint)
lekvár (ízlés szerint)
Előző este meggyúrjuk a tésztát, amelyből másnap hat cipócskát formálunk, s a cipókból egy tepsi fenekén kisütjük a lapokat, nagyon óvatosan, mert könnyen törik. Amint kihűlt, a hat lapból – a rétegek közé kakaós vagy lekváros krémet töltve – felépítjük a süteményt.
Fotó © Váradi Levente
kedvence
Életem első tortája répából készült: amikor néhány éve szabadúszó karmesterként Berlin volt a bázisom, svéd lakótársam meglepetésként készítette a születésnapomra. Annyira ízlett, hogy mindenképp meg akartam tanulni én is. Íme a remek recept!
Hozzávalók:
500 g répa (vagy sütőtök), finomra reszelve
6 db tojás
300 ml cukor
133 ml liszt
150 ml zsemlemorzsa
200 g kókuszreszelék
100 g őrölt dió
1 db kezeletlen (bio) citrom reszelt héja
2 teáskanál sütőpor
1 teáskanál vaníliás cukor
½ teáskanál fahéj
csipetnyi só
Hozzávalók a bevonathoz:
400 g túró (Frischkäse)
150 ml porcukor
2 evőkanál citromlé
2 teáskanál vaníliás cukor
A tojást a cukorral és citromhéjjal jó habosra felverem. Egy tálban jól összekeverem a lisztet, a zsemlemorzsát, a kókuszreszeléket, a diót, a sütőport, a vaníliás cukrot, a fahéjat és a sót, majd a répával (vagy sütőtökkel) együtt hozzáadom a tojáshabhoz.
Egy megfelelő méretű (25×45 cm) tortaformát vajjal kikenek, a tésztát 200 fokra előmelegített sütőben 30 percig sütöm.
A tortabevonat hozzávalóit jól összekeverem, majd egyenletesen a kihűlt tortára kenem.
Fotó © Gela Megrelidze
kedvence
A karácsony hangulatát nekem a kuglóf hozza meg, mégpedig az egészségesebb változata. Ha az alaprecept valakinek nem elég ünnepi, akkor ne sajnálja érzés szerint feldobni fahéjjal, mézeskalács-fűszerkeverékkel, diódarabkákkal vagy mazsolával.
Hozzávalók:
100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
150 g fehér tönkölyliszt
½ csomag sütőpor
csipet só
4 tojás
180 g cukor (vagy annak megfelelő édesítőszer)
100 ml tej
100 ml növényi olaj (például kókuszzsír megolvasztva)
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
1 db kezeletlen (bio) narancs reszelt héja
mandula- vagy whiskylikőr
A lisztet összekeverem a sütőporral és a sóval. A tojásfehérjét kemény habbá verem. A tojássárgáját habosra keverem a cukorral (vagy édesítőszerrel), majd hozzáadom a tejet és az olajat, aztán beleszitálom a lisztet. Óvatosan kevergetve eloszlatom benne a tojásfehérjéből készített habot.
A kuglófformát kivajazom és beszórom liszttel, majd beleöntöm a tészta felét. A másik fél tésztában eldolgozom a kakaót, majd a formába öntöm, és késsel kicsit elkeverem a kétféle tésztát.
175 fokra előmelegített sütőben nagyjából 50 perc alatt készre sütöm.
kedvence
Telente a sütőtökbe vagyok szerelmes. Csodálatosan finom és sokféleképp fogyasztható – például piteként is!
Hozzávalók a tésztához:
500 g liszt
250 g vaj vagy margarin
2 evőkanál joghurt (tejföllel vagy kefirrel helyettesíthető)
1 evőkanál cukor
1 evőkanál ecet
csipet só
Hozzávalók a töltelékhez:
1 darab sütőtök (kockára szeletelve)
tejszín
cukor
gyömbér
fahéj
szerecsendió
A tésztához összekeverem a lisztet, a vajat, a sót, a joghurtot, a cukrot és az ecetet. Szükség szerint néhány evőkanál hideg vizet adok hozzá, hogy jól lehessen gyúrni. Rövid ideig elősütöm a tésztát, de hogy ne hólyagosodjon fel, némi „pitesúlyt” (például babot) terítek rá.
A töltelékhez a szeletelt tököt elősütöm, majd összeturmixolom tejszínnel, cukorral, gyömbérrel, fahéjjal és szerecsendióval (mindegyikből ízlés szerint teszek). A masszát a félig megsütött pitelapok közé terítem és 180 fokra felhevített sütőben addig sütöm, amíg meg nem érzem az illatát. Ha ráérős napom van, rácsos tetejűre készítem. Finom tejszínhabbal tálalom.
kedvence
A jó palacsintához nélkülözhetetlen a szódavíz, de tej helyett joghurtot használok, mert nekem úgy ízletesebb. Három unokámmal van egy szokásunk: vasárnaponként lekvárral, évente egyszer – karácsonykor – pedig csokikrémmel vagy mogyorókrémmel fogyasztjuk.
Hozzávalók:
2 db tojás
240 g finomliszt
100–150 ml joghurt (sovány tejföllel helyettesíthető)
300 ml szódavíz
csipetnyi só
½ teáskanál vaníliás cukor
napraforgóolaj a sütéshez
A tojást, a joghurtot, a cukrot és a sót habverővel elkeverem, hozzáadom a lisztet és csomómentesre keverem. Szódavízzel beállítom a tészta sűrűségét – leginkább a híg tejföléhez hasonlítson –, majd fél órán keresztül pihentetem.
Felhevítem a kiolajozott palacsintasütőt, és beleöntök annyi tésztát, amennyi egyenletesen eloszlik a serpenyő alján. 20 másodperc után a palacsintát megfordítom és készre sütöm.