kedvence
Amennyire szeretek főzni, annyira ritkán sütök, ezért nem vagyok a sütemények és torták feketeöves nagymestere, de az ünnepekre mindig készítek valami személyeset. Fontos elvem, hogy a háziasszony (vagy házigazda) nem fáradhat ki annyira az előkészületektől, hogy mire megérkezik a vendégsereg, leeresztett lufiként nézegesse az óráját, hogy mikor eshet végre az ágyba. Ezért megszabtam azt az időt, amit a konyhában töltök: legfeljebb két óra, amibe általában egy gyors kevert süti elkészítése fér bele.
Nagy kedvencem karácsonyra a brownie, az igazi krémes, lágy, csokis fajta. És ha még epret is dobálunk bele, egészen fantasztikus ízkavalkád kerekedik belőle! De ha idén még egy kevert sütire se lesz időm, akkor elkészítem a brownie „azonnali” változatát. A piskótát (vagy brownie-t) készen hozom a sarki pékségből (tapasztalatból mondom, hogy ezt nyugodtan be lehet vallani a vendégeknek), és az eprek nem a tésztába, hanem a brownie tetejére kerülnek, kis mikulássapkaként díszelegnek majd rajta. A gyors változat elkészítése mindössze 10 percet igényel, de óriási sikert arat, és nem csak a gyerekek körében!
Karácsonyi csokis-epres brownie
Hozzávalók:
250 g eper (fagyasztott is lehet)
200 g étcsokoládé
150 g cukor
100 g vaj
100 g liszt
4 db tojás
20 g kakaó
csipet só
A csokoládét beletöröm egy edénybe, hozzáadom a kis darabokra vágott vajat, majd vízgőz felett összeolvasztom. Belekeverem a cukrot, és amint kicsit lehűlt, egyesével beleütöm a tojásokat, mindegyikkel jól összekeverem. Spatulával hozzáforgatom a sót és a kakaóval vegyített lisztet.
Egy kisebb tepsit kibélelek sütőpapírral, beleegyengetem a tésztát, majd belepotyogtatom a megmosott, lecsepegtetett epret. 180 fokra előmelegített sütőben körülbelül 20 perc alatt készre sütöm. Akkor lesz jó, amikor a belseje éppen csak szilárddá vált, ezt fogpiszkálóval szoktam ellenőrizni. Nem baj, ha a teteje berepedezik.
Forrás: femina.hu
Mikulássapkás brownie tejszínhabbal és eperrel
Hozzávalók:
280 g liszt
200 g cukor
220 g vaj
240 ml víz
2 tojás
120 ml író (kefirrel helyettesíthető)
4 evőkanál kakaó
1 csomag vaníliás cukor
1 teáskanál szódabikarbóna
csipet só
zöld kardamom
fahéj
Hozzávalók az díszítéshez:
eper (fagyasztott is lehet)
200 ml tejszínhab
Összekeverem a lisztet, a cukrot, a sót és a szódabikarbónát. A vajat, a kakaót, a kardamomot, a fahéjat és a vizet egy edényben kevergetve addig melegítem, ameddig homogén masszát nem kapok. A lisztet hozzáadom a csokis keverékhez. Beleütöm a tojásokat, majd hozzáadom az írót és a vaníliás cukrot, közben alaposan kevergetem, hogy sima tésztát kapjak.
A tésztát sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm. 175 fokon 20-25 percig sütöm. Akkor lesz kész, amikor a belseje éppen csak szilárddá vált, ezt fogpiszkálóval szoktam ellenőrizni. Kihűlést követően kockákra szeletelem.
A hideg tejszínből habot verek, a tejszínhabból mindegyik kocka tetejére egy kis adagot teszek (ehhez célszerű habzsákot használni). Ezekbe a tejszínágyakba egy-egy szem epret biggyesztek (szélesebb végükkel lefelé), majd az eprek csúcsára mikulássipkaként egy cseppnyi tejszínhabot pöttyintek.
Forrás: finomvilag.com
kedvence
Vasi nagymamám hatlapos (vagy hatrétű) néven ismert süteménye legendás karácsonyi csemegénk. Ízei felidézik a gyermekkorom emlékeit, a csempeszkopácsi nyaralásokat, az olvasást és furulyázást a diófák lombjai közt, a falu messze földön híres Árpád-kori templomának harangszavát, megannyi felejthetetlen történetet… Nem vagyok kifejezetten édesszájú, ezért mindig is nagyon szerettem a hatrétűt, mert nem túlzottan édes, mint a sütemények jó része. Bátran ajánlom mindenkinek, próbálja ki!
Hozzávalók a tésztához:
750 ml liszt
250 ml cukor
3 db tojás
6 evőkanál olvasztott zsír (szükség esetén 90 g vajjal helyettesíthető)
20 g szalalkáli (ecetben feloldva)
Hozzávalók a krémhez:
750 ml tej
250 g cukor
kakaó (ízlés szerint)
lekvár (ízlés szerint)
Előző este meggyúrjuk a tésztát, amelyből másnap hat cipócskát formálunk, s a cipókból egy tepsi fenekén kisütjük a lapokat, nagyon óvatosan, mert könnyen törik. Amint kihűlt, a hat lapból – a rétegek közé kakaós vagy lekváros krémet töltve – felépítjük a süteményt.
Fotó © Váradi Levente
kedvence
Életem első tortája répából készült: amikor néhány éve szabadúszó karmesterként Berlin volt a bázisom, svéd lakótársam meglepetésként készítette a születésnapomra. Annyira ízlett, hogy mindenképp meg akartam tanulni én is. Íme a remek recept!
Hozzávalók:
500 g répa (vagy sütőtök), finomra reszelve
6 db tojás
300 ml cukor
133 ml liszt
150 ml zsemlemorzsa
200 g kókuszreszelék
100 g őrölt dió
1 db kezeletlen (bio) citrom reszelt héja
2 teáskanál sütőpor
1 teáskanál vaníliás cukor
½ teáskanál fahéj
csipetnyi só
Hozzávalók a bevonathoz:
400 g túró (Frischkäse)
150 ml porcukor
2 evőkanál citromlé
2 teáskanál vaníliás cukor
A tojást a cukorral és citromhéjjal jó habosra felverem. Egy tálban jól összekeverem a lisztet, a zsemlemorzsát, a kókuszreszeléket, a diót, a sütőport, a vaníliás cukrot, a fahéjat és a sót, majd a répával (vagy sütőtökkel) együtt hozzáadom a tojáshabhoz.
Egy megfelelő méretű (25×45 cm) tortaformát vajjal kikenek, a tésztát 200 fokra előmelegített sütőben 30 percig sütöm.
A tortabevonat hozzávalóit jól összekeverem, majd egyenletesen a kihűlt tortára kenem.
Fotó © Gela Megrelidze
kedvence
A karácsony hangulatát nekem a kuglóf hozza meg, mégpedig az egészségesebb változata. Ha az alaprecept valakinek nem elég ünnepi, akkor ne sajnálja érzés szerint feldobni fahéjjal, mézeskalács-fűszerkeverékkel, diódarabkákkal vagy mazsolával.
Hozzávalók:
100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
150 g fehér tönkölyliszt
½ csomag sütőpor
csipet só
4 tojás
180 g cukor (vagy annak megfelelő édesítőszer)
100 ml tej
100 ml növényi olaj (például kókuszzsír megolvasztva)
2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
1 db kezeletlen (bio) narancs reszelt héja
mandula- vagy whiskylikőr
A lisztet összekeverem a sütőporral és a sóval. A tojásfehérjét kemény habbá verem. A tojássárgáját habosra keverem a cukorral (vagy édesítőszerrel), majd hozzáadom a tejet és az olajat, aztán beleszitálom a lisztet. Óvatosan kevergetve eloszlatom benne a tojásfehérjéből készített habot.
A kuglófformát kivajazom és beszórom liszttel, majd beleöntöm a tészta felét. A másik fél tésztában eldolgozom a kakaót, majd a formába öntöm, és késsel kicsit elkeverem a kétféle tésztát.
175 fokra előmelegített sütőben nagyjából 50 perc alatt készre sütöm.
kedvence
Telente a sütőtökbe vagyok szerelmes. Csodálatosan finom és sokféleképp fogyasztható – például piteként is!
Hozzávalók a tésztához:
500 g liszt
250 g vaj vagy margarin
2 evőkanál joghurt (tejföllel vagy kefirrel helyettesíthető)
1 evőkanál cukor
1 evőkanál ecet
csipet só
Hozzávalók a töltelékhez:
1 darab sütőtök (kockára szeletelve)
tejszín
cukor
gyömbér
fahéj
szerecsendió
A tésztához összekeverem a lisztet, a vajat, a sót, a joghurtot, a cukrot és az ecetet. Szükség szerint néhány evőkanál hideg vizet adok hozzá, hogy jól lehessen gyúrni. Rövid ideig elősütöm a tésztát, de hogy ne hólyagosodjon fel, némi „pitesúlyt” (például babot) terítek rá.
A töltelékhez a szeletelt tököt elősütöm, majd összeturmixolom tejszínnel, cukorral, gyömbérrel, fahéjjal és szerecsendióval (mindegyikből ízlés szerint teszek). A masszát a félig megsütött pitelapok közé terítem és 180 fokra felhevített sütőben addig sütöm, amíg meg nem érzem az illatát. Ha ráérős napom van, rácsos tetejűre készítem. Finom tejszínhabbal tálalom.
kedvence
A jó palacsintához nélkülözhetetlen a szódavíz, de tej helyett joghurtot használok, mert nekem úgy ízletesebb. Három unokámmal van egy szokásunk: vasárnaponként lekvárral, évente egyszer – karácsonykor – pedig csokikrémmel vagy mogyorókrémmel fogyasztjuk.
Hozzávalók:
2 db tojás
240 g finomliszt
100–150 ml joghurt (sovány tejföllel helyettesíthető)
300 ml szódavíz
csipetnyi só
½ teáskanál vaníliás cukor
napraforgóolaj a sütéshez
A tojást, a joghurtot, a cukrot és a sót habverővel elkeverem, hozzáadom a lisztet és csomómentesre keverem. Szódavízzel beállítom a tészta sűrűségét – leginkább a híg tejföléhez hasonlítson –, majd fél órán keresztül pihentetem.
Felhevítem a kiolajozott palacsintasütőt, és beleöntök annyi tésztát, amennyi egyenletesen eloszlik a serpenyő alján. 20 másodperc után a palacsintát megfordítom és készre sütöm.